15.06.2021

CEIPI - Univerza v Strasbourgu organizira poletno šolo

Would you like to learn the fundamentals of European Intellectual Property Law at a preferential rate?

If the answer is yes, we kindly remind you to register for the 2021 edition of the CEIPI Summer School on "Intellectual Property in Europe". The Summer School will take place online from 28 June to 09 July 2021.

Unique in Europe and in the world, this Summer School offers a two-week course of theoretical and practical training for both scientific and legal backgrounds. The Summer School aims at providing a general overview of the intellectual property in the context of the European Union’s legal system, and likewise, to bring practical solutions in regard to intellectual property rights litigation in Europe. The course is addressed especially to students and practitioners willing to gain a solid background in European and international intellectual property law.

This year's format has been entirely redesigned. Prior to the start of the synchronous courses, participants will have access to pre-recorded lectures. These dynamic short videos aim to convey to participants the general principles and core concepts of intellectual property in Europe.

Closing date for registration: 21 June 2021.

Please do not hesitate to contact us directly at the following e-mail address should you have any questions:

More information, including registration documents, is available on our website: https://www.ceipi.edu/en/training-seminars/summer-school/

ip