V okviru tedna EUTOPIA prvi mednarodni znanstveni slam v Sloveniji

05.12.2022

V okviru tedna EUTOPIA prvi mednarodni znanstveni slam v Sloveniji

V okviru tedna zveze EUTOPIA, ki ga je med 21. in 25. novembrom gostila Univerza v Ljubljani, je pod žarometi gledališke dvorane Akademije za gledališče, radio, film in televizijo (UL AGRFT) potekal prvi mednarodni znanstveni slam v Sloveniji. Žirija je izbrala tri evropske raziskovalce, ki so s pripovedmi o svojem raziskovalnem delu najbolj navdušili poslušalce. Zmagovalec slama je prof. Matevž Dular s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani. Drugo in tretje mesto sta zasedla Luca Versteegen, University of Gothenburg, Švedska, in Maximillian Weil, Vrije Universiteit Brussel, Belgija.

Na slamu je devet izbranih raziskovalcev in raziskovalk iz devetih partnerskih univerz zveze EUTOPIA predstavilo svoje raziskave v obliki kratkih, zabavnih predstavitev, namenjenih širši javnosti.

Nastopajoči in naslovi predstavitev:

  1. Michela Gargiulo, Technische Universität Dresden, Germany
    “Hey you!” Conversing with A.I.
  2. Matevž Dular, Faculty of Mechanical Engineering, UL, Slovenia
    “Harnessing the power of bubbles”
  3. Maximillian Weil, Vrije Universiteit Brussel, Belgium
    “Smart Infrastructure will never stay out of tune”
  4. Ivan Lo Giudice, Universitat Pompeu Fabra Barcelona, Spain
    “Banal nationalism”
  5. Daniela Constantin, Babeș-Bolyai University, Cluj-Napoca Romania
    “Come, let’s see the World in a Grain of Sand”
  6. Nil Roig Vidal, University of Warwick, Belgium
    “Electric fields as reactivity boosters in chemistry”
  7. Rodrigo Cruz, Universidade Nova de Lisboa, Portugal
    “Trump or Gaga?”
  8. Luca Versteegen, University of Gothenburg, Sweden
    “We Love, They Hate – Emotions in Politics”
  9. Marco S. Nobile, Ca’ Foscari University of Venice, Italy
    “Make the box white again: How to achieve Interpretable AI”

Zmagovalce je izbrala strokovna žirija šestih novinarjev: Michael Manske, Guy de Launey, Nina Slaček, Renata Dacinger, Mojca Delač in Petra Prešeren. Končno oceno pa je sestavljala ocena novinarjev in poslušalcev v dvorani ter prek spleta.

Znanstveni slam EUTOPIA je Univerza v Ljubljani organizirala s pomočjo zavoda Znanost na cesti, ki tovrstne dogodke organizira že od leta 2016. S slamerji so se članice ekipe virtualno srečale že nekaj tednov pred dogodkom in jim z nasveti in usmerjanjem pomagale pri razvijanju idej, kako znanost predstaviti na privlačen način. Vodja dogodka in direktorica zavoda Znanost na cesti dr. Kristina Žagar Soderžnik je povedala, da so že ob prvem srečanju v živo tekmovalci delovali kot enotna ekipa in da je bilo vzdušje med njimi ves čas priprav in med samim dogodkom izvrstno. Dodala je tudi, da je bil tokratni slam izziv za ekipo, delno zaradi mednarodne udeležbe, pa tudi zaradi same dvorane, saj ponuja izjemne možnosti, ki jih na dosedanjih slamih ni bilo.

Posnetek je dosegljiv na spletni strani znc.si, kjer so zbrani tudi posnetki prejšnjih, slovenskih slamov.

znanstveni slam_nebojsa_tejic(1)
O zvezi EUTOPIA

Evropska komisija je pred štirimi leti začela s programom oblikovanja enotnega evropskega visokošolskega prostora. EUTOPIA je ena od skupnosti univerz, ki so bile ustanovljene v skladu s programom Evropske komisije, da bi poenotili evropski visokošolski prostor in s tem omogočili še večjo prehodnost študentov in zaposlenih na evropskih univerzah ter ustvarili skupne temelje visokošolskega poučevanja v celotni EU. Univerza v Ljubljani je članica zveze EUTOPIA že od same ustanovitve zveze leta 2019. Vseh članic pa je deset.

Evropska komisija je EUTOPIO prepoznala kot eno najboljših zvez, priznanje odličnosti EUTOPIE pa je bil tudi nastop rektorja UL na srečanju 300 evropskih univerz na plenarnem dogodku ob zaključku francoskega predsedovanja Svetu EU.

Poleg Univerze v Ljubljani v njej sodelujejo še Vrije Universiteit Brussel (Belgija), CY Cergy Paris Université (Francija), Göteborgs universitet (Švedska), Universitat Pompeu Fabra (Španija), University of Warwick (Združeno kraljestvo), Università Ca’Foscari Venezia (Italija), Technische Universität Dresden (Nemčija), Universidade NOVA de Lisboa (Portugalska) in Univerza Babes‚-Bolyai v Cluju (Romunija).